Przejdź do głównej zawartości

Kalendarzowa i astronomiczna wiosna

 



Astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. Kalendarzowa wiosna będzie 21 marca. 

Tradycje związane z pierwszym dniem wiosny

Topienie Marzanny
Marzanna to w tradycji słowiańskiej bogini zimy i śmierci, ale także odrodzenia. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem (kultywowanym w niektórych regionach Polski do dziś), stworzoną na podobieństwo bogini kukłę, zazwyczaj wypełnioną słomą, palono lub topiono właśnie pierwszego dnia wiosny. Pozbycie się kukły miało zapewnić obfite plony w nadchodzącym roku. Marzannę, zwaną także Mareną, Moraną, Morą, Śmiercichą czy Śmiercią, owijano białym płótnem, przyozdabiano biżuterią i wstążkami. W “ostatnim spacerze” kukle towarzyszył cały orszak, a ją samą maczano w każdej napotkanej kałuży czy mijanym zbiorniku wodnym. Wieczorem młodzież wyprowadzała Marzannę ze wsi, podpalała i wrzucała do wody.

Co ciekawe, wspomniany obrzęd praktykowano w pierwszy dzień wiosny (tj. 21 marca) dopiero od XX wieku. Wcześniej dzień topienia Marzanny wypadał w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Gaik
Obrzęd chodzenia z gaikiem często (choć nie zawsze!) obchodzono razem z topieniem Marzanny. To słowiańska tradycja, podczas której pukano z roślinnym stroikiem (najczęściej sosnowym) lub całą choinką, od domu do domu i witano wiosnę. Drzewko lub jego część przystrajano skorupkami jaj, kwiatami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami i wstążkami. Tradycję tę kultywowały najczęściej dziewczęta, które w odwiedzanych domostwach składały życzenia, śpiewały i tańczyły.

Gaik i topienie Marzanny współcześnie
Współcześnie do obu tych obrzędów podchodzi się raczej jak do zabawy, a wielu ekspertów zwraca uwagę na zatracenie ich sakralnego charakteru. Najczęściej zwyczaje te obchodzi się razem, właśnie pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W obchodach często bierze udział młodzież szkolna (wcześniej dzieci z pomocą wychowawców przygotowują własną kukłę). Po utopieniu Marzanny na pierwszy plan wysuwają się gaiki, przystrojone wstążkami i skorupkami jajek.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W klasie Ia dobrze się bawimy i chętnie uczymy

 

Jak korzystać z Baltiego ?

Baltie 3 Nauka programowania i kodowania-  po raz kolejny W związku z zapytaniami na temat sposobu korzystania z programu Baltie 3 oraz zapytań  na temat programu udzielam odpowiedzi: Wszystko jest dokładnie opisane tutaj. http://www.baltie.pl/pl/Start123.asp   Polecam dokładnie przeczytasz i wypróbować wszystkie informacje, które są opisane w punktach 1 - 6 w żółtej  ramce na stronie głównej www.baltie.pl. Do korzystanie z Baltiego nie jest potrzebne konto, to jest potrzebne tylko do platformy testowej oraz konkursów - na stronie www.baltie.net. Wszystko jest bezpłatne.Jeśli ktoś ma ochotę rozpocząć pracę na platformie , wystarczy Wystarczy pisemna zgoda rodziców i już mogę Ci założyć konto SGP (Wiesława Kaczmarczyk- wychowawczyni klasy IIIa). W naszej szkole jest już zarejestrowanych 19 osób.   Gdy już uczniowie mają swoje konto SGP, to mogą pracować na platformie www.baltie.net.  

Przepis na udany rok szkolny

Tak szybko minął czas wakacji. Myślę ,że wszyscy odpoczęliśmy i z radością wrócimy do szkoły. Przesyłam przepis na udany rok szkolny , może warto spróbować, oczywiście składniki można dodać zgodnie z gustem i smakiem : Składniki: 12 miesięcy oczyścić je dokładnie z lęku, smutku, rozczarowania i małostkowości Spora porcja  pracy 2 kawałki pogody 2 kawałki radości 4 duże łyżki humoru porcja tolerancji odrobina taktu szczypta ironii duża ilość miłości  Sposób wykonania: Dzielimy każdy miesiąc na 30 lub 31 części. Musimy pamiętać aby luty podzielić na 28 części a w szczególnym przypadku na 29. Dodajemy pozostałe składniki.Na koniec podlewamy dużą ilością miłości. Gotową masę dekorujemy bukietem uprzejmości i spożywamy codziennie ze smakiem z ogromną filiżanką orzeźwiającej wiary.  Smacznego !!!!! ⋅